Piibel.NET
Otsing Esr 4:6-24; Esr 5; Ilm 11; Ps 145:1-7
(62 vastet, leht 1 1-st)
Eestikeelne Piibel 1968
Esra 4 Ja Ahasverose valitsuseajal, tema valitsuseaja alguses, kirjutasid nad süüdistuskirja Juuda ja Jeruusalemma elanike vastu.
Ja Artahsasta ajal kirjutasid Bislam, Mitredat ja Taabeel ning teised nende kaaslased Artahsastale, Pärsia kuningale; kiri oli kirjutatud aramea kirjaviisis ja oli tõlgitud aramea keelde.
Rehum, käsunduspealik, ja Simsai, kirjutaja, kirjutasid kuningas Artahsastale ühe niisuguse kirja Jeruusalemma vastu -
seekord kirjutasid käsunduspealik Rehum ja kirjutaja Simsai ja nende teised kaaslased, kohtunikud ja ametnikud, Pärsia teenistujad, elanikud Urukist, Paabelist, Suusast, see tähendab eelamlased
ja muud rahvad, keda suur ja kuulus Aasnappar oli viinud asumisele ja pannud elama Samaaria linnadesse ning mujale teispoole Frati jõge - ja nüüd:
see on selle kirja ärakiri, mille nad temale läkitasid: "Kuningas Artahsastale, sinu sulased, mehed teispool Frati jõge! Ja nüüd
saagu kuningale teatavaks, et juudid, kes sinu juurest tulid, on saabunud meie juurde Jeruusalemma. Nad ehitavad üles seda mässulist ja paha linna ning parandavad müüre; alused on juba rajatud.
Nüüd olgu kuningale teada, et kui see linn üles ehitatakse ja müürid valmis saavad, siis ei anna nad maksu, tolli ega muud koormist, ja kuninga varakamber saab kahju.
Kuna me nüüd sööme kuningakoja soola ja meil pole sünnis näha kuninga teotust, siis oleme läkitanud ja kuningale teada andnud,
et võiks järele uurida sinu isade ajaraamatust; ja ajaraamatust sa leiad ning saad teada, et see linn on olnud vastuhakkaja linn, mis kuningaile ja maadele on kahju teinud, ja et seal ammust ajast on mässu tehtud; seepärast on see linn ka hävitatud.
Me teeme kuningale teatavaks, et kui see linn üles ehitatakse ja selle müürid valmis saavad, siis ei jää sulle enam osa teispool Frati jõge!"
Kuningas läkitas vastuse käsunduspealikule Rehumile ja kirjutajale Simsaile ja teistele nende kaaslastele, kes elasid Samaarias ja mujal teispool Frati jõge: "Rahu! Ja nüüd -
kirjutus, mis te meile läkitasite, on mulle selgesti ette loetud.
Ja mina andsin käsu, ja uuriti järele ning leiti, et see linn on vanast ajast tõusnud kuningate vastu ja et seal on mässu ning vastuhakku toime pandud.
Vägevad kuningad on Jeruusalemmal olnud, kes on valitsenud kõikjal sealpool Frati jõge ja kellele on antud maksu, tolli ja muud koormist.
Nüüd andke käsk, et need mehed peatataks ja et seda linna ei ehitata üles, enne kui mina olen käsu andnud.
Ja vaadake ette, et te selles asjas ei ole hooletud! Sest miks peaks viga kuningate kahjuks suurenema?"
Niipea kui kuningas Artahsasta kirja ärakiri oli ette loetud Rehumile, kirjutataja Simsaile ja nende kaaslastele, läksid nad rutuga Jeruusalemma juutide juurde ja peatasid neid väevõimuga.
Siis Jumala koja töö Jeruusalemmas jäi seisma ja seisis kuni Pärsia kuninga Daarjavese teise valitsuseaastani.
Esra 5 Aga prohvetid Haggai ja Sakarja, Iddo poeg, astusid prohvetlikult üles juutide ees Juudamaal ja Jeruusalemmas Iisraeli Jumala nimel, kes oli üle nende.
Siis võtsid kätte Serubbaabel, Sealtieli poeg, ja Jeesua, Joosadaki poeg, ja hakkasid Jumala koda Jeruusalemmas üles ehitama; ja nendega olid ühes Jumala prohvetid, kes neid toetasid.
Sel ajal tuli nende juurde Tatnai, maavalitseja siinpool Frati jõge, ja Setar-Boosnai ja nende kaaslased ning ütlesid neile nõnda: "Kes on teid käskinud seda koda ehitada ja selle müüre valmis teha?"
Siis me ütlesime neile nende meeste nimed, kes seda ehitust ehitasid.
Aga juutide vanemate peal oli nende Jumala silm, ja neid ei takistatud, seni kui ettekanne oli jõudnud Daarjaveseni ja siis määrus selle kohta oli tulnud tagasi.
Arakiri kirjast, mille Tatnai, maavalitseja siinpool Frati jõge, ja Setar-Boosnai ning tema kaaslased, ametnikud, kes olid siinpool Frati jõge, läkitasid kuningas Daarjavesele.
Nad läkitasid temale ettekande, ja selles oli kirjutatud nõnda: "Kuningas Daarjavesele palju rahu!
Kuningale saagu teatavaks, et me läksime Juudamaale suure Jumala koja juurde. Seda ehitatakse tahutud kividest ja seina pannakse palke. Tööd tehakse usinasti ja see edeneb nende käes.
Siis me küsisime vanemailt ja ütlesime neile nõnda: kes on teid käskinud seda koda ehitada ja selle müüre valmis teha?
Ja küsisime neilt ka nende nimesid sinule teatavaks tegemiseks; me tahtsime üles kirjutada meeste nimed, kes nende peamehed on.
Ja nad andsid meile niisuguse vastuse, öeldes: meie oleme taeva ja maa Jumala sulased ja me ehitame üles selle koja, mis oli ehitatud paljude aastate eest, mille suur Iisraeli kuningas ehitas ja sai valmis.
Kuna aga meie vanemad taeva Jumalat vihastasid, siis andis tema nad kaldealase Nebukadnetsari, Paabeli kuninga kätte ja see hävitas selle koja ning viis rahva Paabelisse.
Aga Koorese, Paabeli kuninga esimesel aastal andis kuningas Koores käsu selle Jumala koja ülesehitamiseks.
Ja Jumala koja riistadki, kullast ja hõbedast, mis Nebukadnetsar oli Jeruusalemma templist ära võtnud ja Paabeli templisse viinud, laskis kuningas Koores Paabeli templist võtta ja anda Sesbassari-nimelisele, kelle ta maavalitsejaks oli pannud,
ja ütles temale: võta need riistad, mine pane need Jeruusalemma templisse. Ja Jumala koda ehitatagu üles endisesse paika.
Siis tuli seesama Sesbassar ja pani Jeruusalemmas Jumala kojale aluse; ja sellest ajast kuni tänaseni on seda ehitatud, aga pole valmis saadud.
Ja kui nüüd kuningas heaks arvab, siis uuritagu järele kuninga varakambris seal Paabelis, kas on nõnda olnud, et kuningas Koores on käskinud selle Jumala koja Jeruusalemmas üles ehitada; ja kuningas läkitagu meile selle asja kohta oma otsus."
Psalm 145 Taaveti kiituslaul. Ma tõstan sind kõrgeks, mu Jumal, sa kuningas! Ja ma tänan su nime ikka ja igavesti!
Iga päev ma tänan sind ja kiidan su nime ikka ja igavesti!
Suur on Jehoova ja kõrgeks kiidetav, tema suurus on uurimatu!
Rahvapõlv ülistab rahvapõlvele sinu tegusid, ja nad kuulutavad sinu suurt vägevust!
Sinu võimsuse toredat hiilgust ja su imeasju tahan ma meeles mõlgutada!
Sinu kardetavast jõust räägitagu ja ma jutustan sinu suurtest töödest!
Su suure headuse mälestust kuulutatagu ja su õiguse üle hõisatagu!
Ilmutuse 11 Siis anti mulle kepi sarnane pilliroog ning öeldi: "Tõuse ja mõõda Jumala tempel ja altar ja need, kes seal kummardavad;
aga väljaspool templit olev õu jäta kõrvale ja ära seda mõõda, sest see on antud paganaile. Ja nad tallavad püha linna nelikümmend ja kaks kuud.
Ja mina annan oma kahele tunnistajale meelevalla kotiriidesse riietatuina prohvetlikult kuulutada tuhat kakssada kuuskümmend päeva.
Nemad on need kaks õlipuud ja kaks küünlajalga, mis seisavad ilmamaa Issanda ees.
Ja kui keegi tahab neile kurja teha, siis väljub tuli nende suust ja sööb nende vaenlased; kui keegi tahab neile kurja teha, siis peab see nõnda tapetama.
Neil on meelevald sulgeda taevas, et nende prohvetliku kuulutamise päevil ei sajaks vihma, ja neil on meelevald vete üle muuta neid vereks ja lüüa maad igasuguse nuhtlusega nii sageli kui nad vaid tahavad.
Ja kui nad oma tunnistuse on lõpetanud, siis hakkab metsaline, kes tõuseb sügavusest, nendega sõda pidama ja võidab nad ära ja surmab nad.
Ja nende kehad vedelevad suure linna tänavail, mida vaimulikult hüütakse Soodomaks ja Egiptuseks, kus ka nende Issand risti löödi.
Ja rahvaste ja suguharude ja keelte ja rahvahõimude seast nähakse nende kehi kolm ja pool päeva ja nende kehi ei lasta hauda panna.
Ja need, kes maa peal elavad, rõõmustuvad nendest ja on väga rõõmsad ning läkitavad ande üksteisele, sest et need kaks prohvetit vaevasid neid, kes maa peal elavad."
Ja pärast neid kolme ja poolt päeva läks elu vaim Jumalast nende sisse ja nad tõusid püsti oma jalgele, ja suur kartus tuli nende peale, kes neid vaatasid,
Ja nad kuulsid suurt häält taevast neile ütlevat: "Tulge siia üles!" Ja nad läksid üles taevasse pilves, ja nende vaenlased vaatasid neid.
Ja samal tunnil sündis suur maavärisemine, ja kümnes osa linna langes maha, ja selles maavärisemises sai surma inimesi seitse tuhat nime. Siis teised lõid kartma ja andsid taeva Jumalale austust.
Teine häda on möödas, vaata, kolmas häda tuleb varsti!
Ja seitsmes ingel puhus pasunat. Siis sündisid suured hääled taevas ning ütlesid: "Maailma valitsus on saanud meie Issanda ja tema Kristuse omaks, ja tema valitseb ajastute ajastuteni!"
Ja need kakskümmend neli vanemat, kes istuvad Jumala ees oma aujärgedel, heitsid silmili maha ja kummardasid Jumalat
ning ütlesid: "Me täname sind, Issand, kõigeväeline Jumal, kes oled ja kes olid, et sa oled võtnud kätte oma suure väe ja oled saanud kuningaks.
Ja paganrahvad on vihastunud, kuid sinu viha on tulnud, ja tulnud on aeg mõista kohut surnutele ja kätte anda palk su sulastele-prohvetitele ja pühadele ja neile, kes kardavad sinu nime, pisukestele ja suurtele, ja hävitada need, kes hävitavad maad!"
Ja Jumala tempel taevas avanes ja tema seaduselaegast nähti tema templis. Siis sündis välke ja hääli ja mürinat ja maavärisemine ja suur rahesadu!